Яку ціну на газ обрати: ринкову чи гарантовану

У українських споживачів з’явилася можливість впливати на вартість природного газу. З першого січня “Нафтогаз” реалізовуватиме кубометри за квартальними цінами – гарантованою чи ринковою. І для більшості (через відсутність звички та необізнаність) це важкий вибір. Давайте з’ясуємо, що змінилося в пропозиції НАК, і яку ціну краще обрати.

Чому уряд змушений відпустити ціни для населення

Промисловість купує блакитне паливо за ринковими цінами з 2015 року. Населенню ж “Нафтогаз” відпускає газ у рамках ПСО – покладених спеціальних обов’язків. Тариф затверджується урядом і є нижчим за ринкову вартість. Однак, за вимогами Міжнародного валютного фонду, ціни мають бути вільними для всіх споживачів. І українська влада на це погодилася, підписавши Меморандум про співробітництво.

Здорожчавший газ виявився не по кишені багатьом українцям, тому Кабмін вдався до субсидіювання. Через зловживання впроваджена система допомоги себе не виправдала. І зараз уряд проводить верифікацію: звіряє та перевіряє дані субсидіантів. На шляху до лібералізації цін влада зіткнулась і з другими проблемами. Через волатильність газового ринку уряду прийшлось прийняти поправку, що регульовані тарифи не можуть бути вищими за ринкові ціни.

Чи вистачить в Україні запасів газу до весни

Зараз ситуація з газом в Україні більш-менш сприятлива. Через теплу зиму витрати енергоресурсу на опалення зменшилися. Запаси у підземних газосховищах перевищують 21 млрд кубометрів. У той же час існує і певна невизначеність: домовленості щодо транзиту російського газу є, але контракт не підписано. Не відомо, чи укладе договір з “Газпромом” новий оператор української ГТС. А саме йому доведеться підтримувати тиск у газотранспортній системі за відсутності або при зменшенні транзиту.

Витрати резервного газу не єдиний наслідок розгортання несприятливого сценарію. Без транзиту виникнуть проблеми з реверсом, адже ці потужності будуть повністю завантажені. Більше того, наприкінці зими потреби оператора однозначно зростуть, бо навіть у теплу погоду запаси у сховищах все одно витрачаються. І “Нафтогазу” доведеться закуповувати блакитне паливо на європейських хабах за спотовими (найвищими) цінами. На перший квартал 2020 року провідним трейдером вже законтрактовано мільярд кубометрів.

Гарантована або ринкова – яка ціна краща для споживача

Восени Кабмін вирішив продавати населенню газ за обраною ціною – гарантованою чи ринковою. Пропозиція, нюанси якої НАК уточнив у січні поточного року, діятиме до кінця опалювального сезону. Поряд з квартальною, як і раніше, діятиме щомісячна ціна. У першому кварталі гарантована вартість тисячі кубометрів складатиме 5,5 тис. гривень.

Це “гола” ставка. З націнкою газзбутів, транспортними витратами, податком на додану вартість побутовому споживачеві доведеться віддати 7,2-7,8 грн за кубометр. Слід зазначити, що запропонована ціна на 12% нижча за регульований тариф аналогічного періоду 2019 року. Ринкова ціна, на відміну від гарантованої, може змінюватися протягом кварталу. Вона залежить від економічної та політичної кон’юнктури, погодних умов, домовленостей щодо транзиту, тощо.

Завдяки гарантованим цінам “Нафтогаз” точніше визначатиме обсяги закупівлі і продажів. Планування дозволить краще розпоряджатися активами. Побутовий споживач, вибравши гарантовану ціну, може спокійно пережити зиму з теплом, уберегтися від можливого різкого подорожчання. Пропозиція розповсюджується і на виробників теплової енергії, що дозволить уникнути збільшення вартості гарячої води та тепла.

Однак за умови відсутності морозів ринкова пропозиція може бути вигіднішою. Газосховища у Європі заповнені на 98%. Там очікуються поставки зрідженого алжирського, американського та катарського газу. Щоб позбутися надлишків, трейдери знижуватимуть ціни на енергоресурс… Такі ігри будуть цікаві лише обізнаному споживачеві – тому, хто слідкує за результатами біржових торгів, усвідомлює ризики. Бажаючим отримувати блакитне паливо за ринковою ціною необхідно до 19 грудня подати відповідну заявку. Всім іншим постачання природного газу здійснюватиметься за тарифом, гарантованим державою.

Отже, споживач має сам обирати ціну, виходячи з пріоритетів (стабільність VS вигоди), економічної обізнаності. Однак ми прогнозуємо, що більшість пристане на гарантовану пропозицію “Нафтогазу”, бо так простіше і спокійніше.

Попередні новини
Замовити

Якщо Ви бажаєте зробити попередні розрахунки ефективності співпраці, будь ласка заповніть та надішліть форму. Наші спеціалісти зв'яжуться з Вами найближчим часом. Дякуємо.

Повідомлення надіслано
*
Ім'я
*
Телефон
*
Поле обов'язковe