Як підприємству впливати на ціну електроенергії

Для багатьох підприємств видатки на електричну енергію – одна з головних статей витрат. Тому важливо навчитись заощаджувати. Звичайно, це можна робити шляхом впровадження енергоефективних заходів на підприємстві. Але така стратегія буде ефективнішою, якщо ви навчитесь впливати на вартість струму. А для цього потрібно зрозуміти…

Як формується ринкова ціна на електроенергію

Постачальники продають електроенергію споживачам за різними цінами. Однак розраховують вартість за однаковою формулою. Одна з причин, чому існує розбіжність, – неоднакова оптова ціна. Найчастіше постачальники купують енергію за день до можливої дати поставки. Ціни на ринку “на добу наперед” найнижчі. Менш затребуваним є внутрішньодобовий ринок, де закупівля відбувається в день постачання.

Електроенергію можна імпортувати з-за кордону або купувати напряму у виробника за двосторонніми договорами. Але цей ринок вважається ризикованим, малоліквідним та слобопрогнозованим через постійні коливання ціни. Невигідним для постачальника є і ринок небалансів: ціни там найвищі, тому і торгівля виходить збитковою.

Деякі продавці струму перестраховуються і в договорі із споживачем закладають поєднання цін всіх ринків. Однак у додатку, де міститься комерційна пропозиція, вони зазначають вартість електроенергії ринку “на добу наперед”. Крім оптової ціни у кінцеву також закладаються витрати на компенсацію можливих небалансів та маржа, яку постачальник витрачає на ведення господарської діяльності.

Як споживачу визначити ціну на електроенергію

Про результати торгів на ринку “на добу наперед” та внутрішньодобовому ринку можна дізнаватися на веб-порталі Оператора ринку. Тут у режимі онлайн подаються середньозважені ціни за добу та місяць. До вартості е/е на ринку “на добу наперед” необхідно також додати тариф на передачу НЕК “Укренерго”. Його затверджує НКРЕКП. Тариф на 2020 рік складає 155,40 грн/МВт-год.

Складовою формули може бути і тариф на розподіл, якщо споживач сплачуватиме його через постачальника, а не самостійно. Скільки слід платити обленерго, також визначає національний регулятор. Із тарифами на послуги розподілу е/е, що діють з 1 січня 2020 року, можна ознайомитися на сайті НКРЕКП.

Розмір маржі постачальник встановлює самостійно, тому це єдина конкурентна складова формули. У боротьбі за клієнта більшість компаній демонструє лояльність: при розрахунку вартості електроенергії враховують обсяги споживання та графік оплати замовника. Як правило, маржа менша для споживачів, що платять за струм наперед, а не постфактум у кінці місяця. Преференції мають і замовники з великими обсягами споживання.

Варто зазначити, що на кінцеву вартість впливає також наявність або відсутність систем комерційного обліку електроенергії. Впровадження АСКОЕ або ЛУЗОД дозволяє підприємству отримувати ціну з урахуванням фактичних обсягів споживання. Такий споживач належить до групи “А”. Підприємства групи “Б” – без автоматизованих систем підрахунку – не мають можливості щогодини передавати дані Оператору системи розподілу. Тому обленерго розраховує для них середній обсяг споживання і передає цю інформацію постачальнику через платформу MMS.

Підсумуємо. Хоч ви, як споживач, не можете впливати на ринкову вартість струму, у ваших силах все ж зменшити витрати. Для цього необхідно знайти надійного постачальника електроенергії, що запропонує чесну ціну та вигідні умови співпраці.

Попередні новини
Замовити

Якщо Ви бажаєте зробити попередні розрахунки ефективності співпраці, будь ласка заповніть та надішліть форму. Наші спеціалісти зв'яжуться з Вами найближчим часом. Дякуємо.

Повідомлення надіслано
*
Ім'я
*
Телефон
*
Поле обов'язковe