Як бізнесу не переплачувати за електроенергію

Скоро рік як в Україні працює нова, проєвропейська, модель електроенергетичного ринку. Однією з її засад є відповідальне споживання, що передбачає точне прогнозування витрат електричної енергії для виробництва. Саме тому з’явилися два нові сегменти ринку – балансуючий та небалансів. Тепер підприємцям доведеться переплачувати за неспожиту електроенергію або переліміт.

Чим ринок небалансів відрізняється від балансуючого

Учасниками балансуючого ринку (БР) є виробники струму та компанія “Укренерго”, яка виконує функцію оператора національної енергетичної системи. Постачальників електроенергії там немає: вони купують бракуючі обсяги та продають лишки на ринку небалансів (РБ). Обидва сегменти – і БР, і РБ – запровадили ще торік, але повноцінно системи запрацювали лише цієї весни.

Крім зазначених ринків існують також внутрішньодобовий (ВДР) та “на добу наперед” (РДН). Власне це електронні аукціони, де виробники і трейдери, з одного боку, та постачальники, з іншого, залишають заявки. І коли цінові пропозиції співпадають, система автоматично проводить транзакцію. Різниця лише в тому, що купівля-продаж електроенергії на ВДР відбувається впродовж доби фізичного постачання, а на РДН – на наступну добу за днем проведення торгів.

Скільки коштують небаланси електричної енергії

Споживач, як правило, немає прямого доступу до ринків. Він купує електроенергію у обраного постачальника. В ідеалі на підприємстві має вестися облік споживання, а значить і проблем з прогнозуванням необхідного обсягу е/е бути не повинно. Але насправді виробництва часто стикаються з недовитратами та перевитратами електроенергії. Вирішенням проблеми має займатися постачальник.

У випадку негативного балансу він змушений бути докуповувавати е/е на РН за значно вищими за середньозважені цінами. Якщо ж спожитий обсяг виявився меншим за замовлений, лишки купує оператор системи передачі. Але така електроенергія буде дешевшою, ніж в закупівлі. Слід зазначити, що вартість небалансів визначає адміністратор розрахунків за методикою, рекомендованою регулятором. Додаткові обсяги купуються за найбільшою ціною БР та РДН на момент заявки, що помножена на 1,05. При позитивному балансі коефіцієнт дорівнює 0,95, а орієнтиром є найнижча ціна обох ринків.

Від чого залежить розмір компенсації небалансів

Попереджуючи збитки, постачальник, як правило, закладає у кінцеву вартість е/е витрати на небаланси. І чим більше у нього клієнтів, тим менша ця складова. Справа у тому, що балансування на РН відбувається за сукупним обсягом купівлі-продажу. Тобто у постачальника, що обслуговує велику кількість споживачів, відбувається щось на зразок взаємозаліку заборгованостей. І загальні втрати в результаті менші.

Малі ж постачальники виходять із положення, об’єднуючись у балансуючі групи. Всі домовленості учасники союзу фіксують у договорі. Вони обирають проміж себе відповідальну компанію, що регулює процес взаємозаліку небалансів в середині групи. І лише після зменшення загального обсягу електричної енергії відбувається вихід на ринок.

Як споживачеві зекономити на оплаті за небаланси? По-перше, обираючи постачальника, цікавтесь його досвідом у прогнозуванні. Якщо це невелика компанія, запитайте, чи є вона учасником балансуючої групи. По-друге, підписуючи договір, звертайте увагу на положення про фінансову відповідальність за небаланси. По-третє, – і це основна порада – визначайте обсяги замовлення якомога точніше. Щоб не переплачувати, вчіться планувати!

Попередні новини
Замовити

Якщо Ви бажаєте зробити попередні розрахунки ефективності співпраці, будь ласка заповніть та надішліть форму. Наші спеціалісти зв'яжуться з Вами найближчим часом. Дякуємо.

Повідомлення надіслано
*
Ім'я
*
Телефон
*
Поле обов'язковe