Ціни на електроенергію для підприємств: травневий огляд та прогноз

В останні місяці в електроенергетиці склалася кризова ситуація. Уряд скаржиться на нестачу грошей для своєчасного розрахунку з виробниками струму. Все наполегливіше ведуться розмови про необхідність підвищення тарифів на електроенергію для населення. А що з цінами для непобутових споживачів: чи будуть вони зростати?

Чому електроенергія в Україні дорожчає

Наприкінці квітня електроенергія для промисловості в Україні стрімко подорожчала на 38%. У впливовій бізнес-групі Віктора Пінчука “Інтерпайп” це назвали наслідком гри влади на боці конкретного монополіста. Дмитро Киселівський бачить причину у обмеженні роботи атомних електростанцій. На думку заступника голови парламентського комітету, середньозважена ціна на ринку зросла, бо дешеву атомну генерацію замістила дорога в українських реаліях “зелена” електроенергія.

Для вирішення системної кризи в енергетиці Кабінет Міністрів 24 квітня створив Антикризовий енергетичний штаб. Станом на кінець травня дорадчий орган провів два засідання. За словами прем’єра Дениса Шмигаля, напрацьовані штабом рішення мають запобігти подорожчанню електроенергії для промисловості. Ціни не повинні перевищувати торішні. А для цього потрібно вивести на ринок двосторонніх договорів підприємства альтернативної енергетики та “Енергоатом”. Очільник уряду вважає, що формування вартості е/е для непобутових споживачів напряму залежить від домовленостей влади з інвесторами ВДЕ.

Скільки коштувала електроенергія в травні

Зараз електрична енергія дорожча у порівнянні з минулим місяцем. За результатами моніторингу держпідприємства “Оператор ринку”, середньозважена ціна е/е на внутрішньодобовому ринку за перші двадцять днів травня складає трохи більше 1258 грн за МВт-год. Для порівняння: у квітні за аналогічний період вона була меншою на 1,17%. На ринку “на добу наперед” розбіжність помішніша. Мегават-година у середньому коштує 1348 грн, що на 7,68% дорожче за квітень.

Як наслідок, постачальники частіше купували електроенергію на внутрішньодобовому ринку. Там обсяг купівлі-продажу за двадцять травневих днів склав 526,8 ГВт-год. Тобто збільшився на 89%. І навпаки: на ринку “на добу наперед”, де подорожчання було суттєвим, обсяг впав на 10%, і становить 1732 ГВт-год. Слід зазначити, що постачальники електроенергії в Україні традиційно віддають перевагу ринку “на добу наперед”, бо він більш прогнозований та ліквідний.

Якщо проаналізувати динаміку цін, то з 1 по 22 травня середньозважена ціна в Об’єднаній енергосистемі України коливалася від 1,02 до 1,47 грн за кВт-год. В зоні Бурштинського енергетичного острову електроенергія була ще дорожчою: кіловат-година коштувала від 1,58 до 1,85 грн. На думку очільника НКРЕКП, оптова ціна має бути в межах 1,2-1,4 грн за кВт-год. Про це Валерій Тарасюк повідомив в інтерв’ю “Бізнес Цензору”. Він наголосив, що національний регулятор виступає за проміжний варіант, адже споживачі пропонують умовний коридор у 1-1,2 грн за кВт-год, а теплова генерація – 1,4-1,6 грн.

Отже, ціни на струм виросли у порівнянні з квітнем поточного року. Причини подорожчання експерти вбачають у монополізації ринку, високому “зеленому” тарифі, дисбалансі енергетичної системи, падінні попиту. І хоч урядовці обіцяють, що надалі вартість електроенергії для бізнесу не буде зростати, передумов для стабілізації ситуації нема. Поки що відсутні домовленості з інвесторами щодо зниження “зеленого” тарифу, відкладено підвищення тарифів для населення.

Попередні новини
Замовити

Якщо Ви бажаєте зробити попередні розрахунки ефективності співпраці, будь ласка заповніть та надішліть форму. Наші спеціалісти зв'яжуться з Вами найближчим часом. Дякуємо.

Повідомлення надіслано
*
Ім'я
*
Телефон
*
Поле обов'язковe