Енергетичний кооператив,

або як гуртом заробити на сонці

Українська енергетика зараз переживає системну кризу. І здається, що вирішити її можна тільки згори – в урядових кабінетах та сесійних залах. Однак є прошарок свідомих громадян, що більше не покладається на владу. Щоб самотужки розв’язати частину енергетичних проблем, активні люди об’єднуються в кооперативи.

Принцип роботи енергетичного кооперативу

Енергетичні кооперативи – це об’єднання громадян для задоволення суспільних та індивідуальних потреб щодо споживання енергії. Дуже поширені у Німеччині та США. Створюються з метою самозабезпечення паливом та струмом. Люди об’єднуються, щоб гуртом купувати бензин, пелети, дрова. Спільним коштом вони встановлюють та обслуговують енергогенеруючі системи, що складаються із сонячних панелей та колекторів, акумуляторних батарей, теплових насосів, котлів. Кооперативи впроваджують енергоефективні заходи: замовляють енергоаудит, утеплюють житло, модернізують систему освітлення.

Ступінь взаємодії може бути різним – від простої купівлі газонокосарки у спільне користування до складного прос’юмеризму. Прос’юмери не задовольняються лише споживанням. Вони виробляють струм та тепло з будь-яких джерел енергії. І за наявності надлишків можуть їх продавати. В Україні вже функціонують кооперативні біогазові та сонячні електростанції, об’єднання по вирощуванню енергетичної верби та виготовленню пелет.

Світовий досвід кооперативного руху

Але нашій країні поки що далеко до Німеччини – батьківщини кооперативного руху. Зараз там нараховується 700 енергетичних об’єднань. В основному вони заробляють на “зеленому” тарифі. Завдяки активності звичайних громадян владі вдалося залучити у альтернативну енергетику мільярди євро. Показово, що вісім років тому – до того, як німецькі промислові гіганти почали відмовлятися від використання викопного палива, – 47% встановлених “зелених” потужностей належали кооперативам та домогосподарствам.

Енергетичні спільноти діють в Австрії, Великобританії, Данії, Нідерландах, Швеції. Вони дуже популярні в Сполучених штатах Америки. За даними асоціації “Тачстоун”, кооперативи відсутні лише в чотирьох штатах країни. До лав об’єднань входять 750 людей. Історія деяких кооперативів налічує століття. Енергетична мережа, яку вони утворюють, забезпечує енергією мільйони громадян.

Сонячні кооперативи в Україні

В Україні з’являються кооперативи, що встановили сонячні панелі та заробляють на продажах електроенергії за “зеленим” таифом. Поки що місцеві можливості дуже обмежені через недосконале законодавство. Але експерти прогнозують: у кооперативного руху в Україні – велике майбутнє. Перший сонячний кооператив з’явився на Київщині – у місті Славутич. На дахах муніципальних будівель розмістили панелі трьох електростанцій загальною потужністю 200 кВт.

Реалізація проекту “Сонячне місто” обійшлася інвесторам у 2,7 млн грн. Всього в кооперативі налічується 320 часток. Придбати пай вартістю 15 тис. грн може кожен охочий – як фізична, так і юридична особа. Зараз учасниками кооперативу є комунальне підприємство “Агенція регіонального розвитку”, мешканці Славутича, Києва, Одеси, Харкова. Пайщики отримують прибуток від продажу струму державі – 1350-1500 євро щорічно. 5% від заробленої суми йде у міський бюджет. Строк окупності проекту – 6,5-7 років.

Добудовується Solar Garden – один з п’яти запланованих кооперативів на Черкащині. Запуск станції очікується у липні. Мінімальний внесок, щоб стати пайщиком, – 500 доларів. Сонячні панелі розташовані на дахах будівель у промисловій зоні передмістя Черкас. На початку 2020 року запрацювала мегаватна сонячна електростанція на Тернопільщині, село Іванків. Вона належить кооперативу SolarCloud. Загалом же об’єднання збирається ввести в експлуатацію 9 МВт.

Попередні новини
Замовити

Якщо Ви бажаєте зробити попередні розрахунки ефективності співпраці, будь ласка заповніть та надішліть форму. Наші спеціалісти зв'яжуться з Вами найближчим часом. Дякуємо.

Повідомлення надіслано
*
Ім'я
*
Телефон
*
Поле обов'язковe