Що робити з такими дорогими “зеленими” кіловатами:

вивчаємо досвід Іспанії

Стрімкий розвиток сонячної енергетики – це загальносвітовий тренд. І Україна не виняток. Але якщо у розвинутих країнах вона різко дешевшає, у нас “сонячні” кіловати залишаються найдорожчими. Український “зелений” тариф, за якими держава купує електроенергію з ВДЕ, майже вдвічі вищий, ніж в європейських провідних країнах. Доки потужності сонячних та вітрових електростанцій були невеликими, бюджет витримував навантаження. Але зараз, по мірі зростання галузі, назріла необхідність збалансувати енергосистему. І тут було б непогано вивчити досвід країн, що вже подолали цей шлях, наприклад, Іспанії.

Пристрасті навколо “зеленого” тарифу

В Україні сонячна генерація втричі дорожча за теплову. Але проблема не лише в цьому. Через залежність від погодних умов вона нестабільна, і потребує недешевого балансування оператором ОЕС. Найчастіше електрогенеруючі об’єкти ВДЕ будують в промислових регіонах з профіцитом дешевого струму. Високий “зелений” тариф, нестабільність виробітку та нерівномірний швидкий розвиток сонячної енергетики – все це дестабілізує роботу енергосистеми. І навесні був перший дзвіночок: довелося обмежити потужності атомних електростанцій.

Міністерство енергетики та захисту довкілля України запропонувало реструктуризувати “зелений” тариф. Інвестори, що працюють у секторі відновлювальної енергетики, мають добровільно погодитися на зниження ставок в обмін на продовження строку дії договору на п’ять років. Прийняття такого законопроекту, на думку юристів, дозволить державі уникнути арбітражів. Але інвесторам, у тому числі і іноземним, ідея перегляду “зеленого” тарифу не сподобалася.

Скільки коштує сонячна електроенергія

А чи таке страшне зниження ставок? Наскільки прибутковим є сонячний бізнес? Зараз будівництво одного кіловата потужностей “під ключ” обходиться у 650-800$. Для порівняння: п’ять років тому СЕС на 10 кВт коштувала 10-12 тисяч доларів. Фотоелектричне обладнання за цей період подешевшало майже на третину. В основному за рахунок сонячних панелей. Станція окупається за п’ять років, а термін її експлуатації становить 25 років. Додайте сюди відсутність витрат на сировину і дешеве обслуговування. І виходить, що два десятки років установка генерує чистий прибуток… У валюті! Адже “зелений” тариф, прив’язано до курсу євро.

Отже власники сонячних електростанцій зараз отримують надприбутки. Але навряд найбідніша у Європі країна може дозволити собі гуляти на широку ногу. Ще й на фоні глобального подешевшання електричної енергії. У Євросоюзі, наприклад, аукціони виграють проекти нових СЕС з пропозицією 7-8 центів за кВт-год. У США планують до 30-го року знизити вартість сонячної кіловат-години до 4-5 центів. На близькосхідному ринку вже за кВт-год дають менше 3 центів. Для порівняння: для більшості промислових сонячних електростанцій НКРЕКП з 1 січня 2020 року встановив тариф на рівні 395,34 коп. за кВт-год, що еквівалентно 15 євроцентам.

“Зелений” тариф: розв’язка по-іспанськи

Ситуація в Україні не унікальна. Аналогічним чином розвивалася піренейська сонячна енергетика десятиліття назад. У середині “нульових” в Іспанії запровадили “зелений” тариф на рівні 0,48 євро. Завдяки стимулюючому механізму, чиновники планували ввести 400 МВт “сонячних” потужностей, а отримали у 10 разів більше. У 2008 році через світову кризу владі стало важко субсидувати галузь. СЕС генерували лише двадцяту частку від всього обсягу електроенергії, а отримували третину оплати. У 10-му році розмір компенсацій досяг 6 млрд євро.

І влада вдалася до жорстких заходів: знизила тариф у шість разів, ввела додаткові податки. У відповідь інвестори подали півсотні позовів і відсудили 800 млн €. Але ця сума виявилася некритичною, бо держава загалом зекономила 30 млрд. Більше того, нова стратегія не поставила хрест на іспанській “зеленій” енергетиці. Зараз її частка в загальному обсягу згенерованої електроенергії складає чверть. Найшвидше до змін пристосувалася вітрова енергетика. А сонячній галузі довелося переформатуватися: нові об’єкти будуються переважно для власного споживання. До 2040 року Іспанія збирається повністю перейти на відновлювальні джерела енергії. Найближчими роками кількість сонячних електростанцій має зрости в чотири рази. Нові проекти реалізовуватимуть виключно приватні компанії.

Українській владі не обов’язково спиратися тільки на іспанський досвід. Із проблемою наслідків від високих “зелених” тарифів стикалися і інші європейські країни: Польща, Румунія, Чехія, Італія. І не завжди там приймалися добрі рішення, але враховувати треба будь-який досвід, в тому числі і негативний.

Попередні новини
Замовити

Якщо Ви бажаєте зробити попередні розрахунки ефективності співпраці, будь ласка заповніть та надішліть форму. Наші спеціалісти зв'яжуться з Вами найближчим часом. Дякуємо.

Повідомлення надіслано
*
Ім'я
*
Телефон
*
Поле обов'язковe