Про походження

електроенергії

на українському ринку

За даними Міністерства енергетики та захисту навколишнього середовища, об’єднана енергосистема України в 2019 році згенерувала 153,94 млрд кВт-год. Спожито ж було 150,24 млрд кВт-год. Хто ж вони – основні виробники української електроенергії? І скільки струму імпортується з інших держав?

Виробники електричної енергії

Майже 54% від усього обсягу виробили атомні електростанції: переважно Запорізька (25,2%), Рівненська (12,4%), Південно-Українська (11,4%) та Хмельницька (4,9%) АЕС. Частка теплової генерації разом з когенераційними установками у структурі виробництва струму склала 36,3%. Трохи більше п’яти відсотків виробляють гідроакумулюючі та гідроелектростанції. За минулий рік потужності відновлюваної енергетики зросли вдвічі, і тепер з енергії вітру, сонця та біомаси отримують 5,54 млрд кВт-год, або 3,6%. Близько відсотка (1,76 млрд кВт-год) – вклад блок-станцій, які інакше називають “електростанціями споживача”.

Якщо оцінювати динаміку розвитку вітчизняної галузі, то порівняно з 2018 роком обсяги виробітку знизилися на 3,4%. Показники зменшилися за рахунок ГАЕС та ГЕС (-2,4%), теплових електростанцій та централей (-0,6%). За рік виробництво струму з енергії води скоротилося на 34,5%. Виробництво ТЕС зменшилося на 6%, ТЕЦ – на 1,4%. Але деякі підприємства навпаки наростили генерацію. На 0,9% зросли обсяги виробництва “атомників”. Запорізька електростанція збільшила виробництво на 8,1%, Рівненська – на 8,8%. Схоже, важкий період переживає Хмельницька АЕС, генерація якої впала на 40%.

2019 став роком прориву для альтернативної енергетики. Однак тепер енергосистема потребує більшого балансування через нестабільність “зелених” потужностей. Тягарем для бюджету стали і виплати для об’єктів ВДЕ. У 2019 році держава виплатила власникам вітрових, біомасних та сонячних електростанцій 18 млрд гривень “зеленого” тарифу. За аналогічної динаміки розвитку галузі у поточному році доведеться віддати 42,5 млрд гривень. Отже “зелені” при порівняно малій частці генерації отримують п’яту частину коштів, виручених на ринку електричної енергетики.

Імпортери електричної енергії

Україна виробляє електроенергії більше, ніж споживає. 6-6,5 млрд кВт-год країна щорічно експортує у Молдову та Євросоюз. Однак на вітчизняному ринку все ж пропонують іноземний струм. Договори на імпортні поставки трейдери укладають, коли електроенергія з-за кордону коштує менше, ніж власна. Таке постачання стало можливим завдяки впровадженню нового електроенергетичного ринку. З 1 липня “ЕРУ Трейдінг” імпортує струм з ЄС у Бурштинський енергоострів – торгову зону, що охоплює частину території Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської областей. У листопаді у коло імпортерів увійшла Румунія.

10 липня розпочалося постачання з Білорусі. Через те, що північна сусідка не член Енергетичного Співтовариства, її електроенергію не можна було продавати за двосторонніми договорами – лише на ринках “на добу наперед” і балансуючому. Можливість продавати струм напряму імпортери без членства отримали у вересні, коли український парламент прийняв відповідну поправку до закону. Першою змінами скористалася компанія United Energy, розпочавши імпорт з РФ. Через негативний суспільний резонанс у грудні депутати заборонили здійснювати поставки російської електроенергії на внутрішньодобовий ринок та за прямими договорами.

Загалом же частка імпортної е/е у структурі загального балансу мізерна – 1,7%. У другому півріччі 2019 року, за підрахунками “Укренерго”, з-за кордону поставили 2,7 млрд кВт-год. Найбільшим іноземним постачальником електроенергії стала Словаччина – 34% від усього обсягу закордонної е/е. Вона, як і Угорщина (23%), імпортує струм у Бурштинський острів. Частка Білорусі, другого за показниками імпортера, сягає 31%. На Румунію та Росію припадає по 11%.

Отже, атомна і теплова генерація, як і раніше, є основними постачальниками струму на внутрішньому ринку. Однак обсяги електроенергії з відновлювальних джерел енергії за минулий рік збільшилися до 5,5 млрд кВт-год. Імпортна е/е має переважно словацьке та білоруське походження.

Попередні новини
Замовити

Якщо Ви бажаєте зробити попередні розрахунки ефективності співпраці, будь ласка заповніть та надішліть форму. Наші спеціалісти зв'яжуться з Вами найближчим часом. Дякуємо.

Повідомлення надіслано
*
Ім'я
*
Телефон
*
Поле обов'язковe