Про основних учасників електроенергетичного ринку

З липня склад учасників ринку електричної енергії певним чином змінився. Нормальне функціонування впровадженої моделі забезпечують нові гравці – гарантований покупець та оператор ринку. Найчисельнішою категорією учасників ринку залишаються споживачі. До них струм від виробника надходить по мережам операторів систем розподілу та передачі. У ролі посередників виступають постачальники електроенергії. А тепер розглянемо детальніше, хто є хто на ринку електричної енергії.

Виробники

Струм на підставі ліцензії генерують теплові, атомні, біопаливні, біогазові, вітрові, сонячні та гідроелектростанції. Станом на листопад 18-го року в Україні налічувалося 27 основних виробників е/е: дванадцять ТЕС, вісім ГЕС, чотири АЕС та три ТЕЦ. Загальна ж кількість підприємств, що продають електроенергію на Оптовому ринку (ОРЕ), значно більша. Три роки тому, за даними національного регулятора, їх було 225. 85% з них складали об’єкти відновлюваної енергетики. У 2018 році підприємств, що виробляють струм з ВДЕ, стало ще більше – 366. Однак при значному кількісному зростанні частка згенерованої ними електроенергії залишається мізерною: 4590 МВт або трохи менше 3% від усього виробництва станом на кінець 2019 року.

Споживачі

Споживачі електроенергії розподілені на категорії в залежності від правового статусу (фізичні та юридичні особи) та мети використання ресурсу (побутова та непобутова). Станом на 2017 рік їх кількість перевищувала 17,35 млн. 96% з них – це побутові споживачі. Непобутових споживачів на середину 2018 року налічувалося 487 тисяч. За даними Держстату, підприємств з річним обсягом споживання від 150 млн кВт-год, в Україні всього 270. Представники найчисельнішої непобутової групи (більше 120 тисяч) споживають 20-500 тис. кВт-год на рік. Закон гарантує споживачам вільний вибір постачальника, безпеку постачання, захист прав та інтересів. Умови продажу е/е для них визначають Правила роздрібного ринку.

Трейдери та постачальники

Підприємства, що купують електричну енергію з метою перепродажу, називаються трейдерами. Для них існують організовані сегменти ринку. Закупівля може здійснюватися як там, так і безпосередньо у виробника – за двостороннім договором. Постачальники, на відміну від трейдерів, продають електроенергію напряму споживачам роздрібного ринку. Вони бувають двох категорій: незалежними та універсальних послуг. Останні з’явилися у результаті анбандлінгу (відокремлення) від обленерго. Продають електроенергію побутовим споживачам та малим підприємствам за регульованим тарифом у рамках ПСО (покладених спецобов’язків). Незалежні компанії здійснюють постачання непобутовим споживачам за вільними цінами. Станом на серпень 2019 року в Україні нараховувалося 302 ліцензованих електропостачальника.

Оператори системи розподілу та передачі

Анбандлінг обленерго дав ще одного гравця на ринку – оператора системи розподілу. У реєстрі ліцензіатів національного регулятора таких значиться 33. Це підприємства, що технічно обслуговують електричні мережі напругою до 110 кВт, слідкують, щоб їх експлуатація була продуктивною, надійною та безпечною. За мережі напругою 110-750 кВ відповідає оператор системи передачі – “Укренерго”. Крім того, на національну енергетичну компанію покладені обов’язки забезпечення операційної безпеки та диспетчерського управління об’єднаною електроенергетичною системою країни. “Укренерго” провадить діяльність після сертифікації та ліцензування.

Оператор ринку

Державне підприємство “Оператор ринку”, засноване у червні 19-го року, організовує купівлю-продаж електричної енергії на внутрішньодобовому ринку (ВДР) та на ринку “на добу наперед” (РДН). Гравець забезпечує баланс між попитом та пропозицією. Працює за принципом біржі, де всі операції здійснюються автоматично. На сайті оператора ринку як постачальники, так і споживачі можуть відслідковувати середньозважені ціни РДН / ВДР за добу або місяць. І таким чином прогнозувати кінцеву вартість електроенергії.

Оптовий та гарантований покупці

Виробники продають е/е оптовому покупцю – державному підприємству “Енергоринок”. А те, у свою чергу, реалізує струм по середній ціні постачальникам універсальних послуг. Виконання спеціальних обов’язків із закупівлі електроенергії покладено державою на підприємство “Гарантований покупець”. Для збільшення частки виробництва екологічно чистої електроенергії ГАРПОК розраховується з об’єктами ВДЕ стимулюючими виплатами (“зелений” тариф). Крім того, він забезпечує доступність е/е для побутових споживачів шляхом сплати компенсації постачальникам універсальних послуг.

Отже, основними учасниками електроенергетичного ринку є виробники, споживачі, трейдери та постачальники. Електричні мережі обслуговують оператори систем передачі та розподілу. А оператор ринку забезпечує функціонування ВДР та РДН. Оптом електроенергію скуповує “Енергоринок”. “Зелений” тариф та компенсації у рамках ПСО виплачує “Гарантований покупець”.

Попередні новини
Замовити

Якщо Ви бажаєте зробити попередні розрахунки ефективності співпраці, будь ласка заповніть та надішліть форму. Наші спеціалісти зв'яжуться з Вами найближчим часом. Дякуємо.

Повідомлення надіслано
*
Ім'я
*
Телефон
*
Поле обов'язковe