Новий ринок

електричної енергії:

перші підсумки та проблеми

Четвертий місяць український енергетичний ринок живе за новими правилами. Перші зміни в секторі сталися ще в січні, однак на повну схема запрацювала з 1 липня. Міжнародні партнери – представники Євросоюзу, Світовий банк, ЄБРР – радили тодішньому уряду Володимира Гройсмана не поспішати. На відкладенні запуску ринку наполягали і українські бізнесмени. Але реформа все ж стартувала, і тепер можна озвучити перші підсумки.

Проблеми виникли одразу. У липні-серпні подорожчання електроенергії для деяких учасників перевищило 30%. Федерація роботодавців (ФРУ) порівняла ціни на електрику в Україні та Словаччині. Країни мають схожі стартові позиції: більше експортують струм, ніж імпортують, знаходяться в однакових торгових зонах. І виявилося, що словацька електроенергія у середньому на 35% дешевша за українську.

Враховуючи, що прем`єр-міністр обіцяв подорожчання не більше 5%, таке сильне зростання цін викликало обурення бізнесменів. На їх претензії реагувала переважно місцева влада: проводила зустрічі, обіцяла допомогу. Реальні кроки щодо виправлення ситуації запропонувала ФРУ. У середині липня, проаналізувавши перші тижні роботи нового ринку, Федерація провела робочу нараду з представниками центральної влади та 70 великих промислових підприємств.

Експерти ФРУ озвучили свої рекомендації та пропозиції. Вони радили для промисловців, у яких в собівартості продукції електрична енергія складає 25% і більше, встановити ціни, що не будуть перевищувати середньозважену ціну попереднього півріччя. На думку бізнесу, зупинити стрімке подорожчання струму могло б і зниження прайс-кепів із 2050 до 1500 грн за МВт на годину. Однак регулятор так і не зменшив обмежувачі ціни. Це призвело до подорожчання товарів та послуг для населення.

Певних успіхів бізнес досяг на іншому фронті. Працівники Запорізького та Нікопольського феросплавних заводів мітингували під вікнами НКРЕКП та “Укренерго”. Представники обох підприємств, що належать Ігорю Коломойському, навіть позивалися до суду. Вимога – зменшити занадто високий тариф на передачу електрики. В результаті протестів вартість послуги знизилась і суттєво – майже в 2,7 рази, або до 116,54 грн.

Серед підприємців є чимало нарікань і на зловживання монополістів. Уряд вирішив, що державні компанії “Укргідроенерго” та “Енергоатом”, чия електроенергія є найдешевшою, мають продавати струм населення. З одного боку, це дозволяє владі забезпечувати низькі тарифи для побутових споживачів. А також виплачувати високий “зелений” тариф виробникам електрики, отриманої з відновлювальних джерел енергії. З іншого боку, через відсутність державних підприємств на ринку двосторонніх угод нема конкуренції. Там домінує теплова генерація, що на 80% належить Рінату Ахметову.

Не маючи можливості купувати дешеву електричну енергію, українські підприємці наполягали на збільшенні обсягів імпорту струму з Білорусі. Верховна Рада ухвалила відповідну поправку у вересні, однак разом з Білоруссю доступ до ринку отримала і Російська Федерація. Потурання країні-агресору викликало нищівну критику. І в результаті уряд запровадив 2%-е мито на російський імпорт.

Отже, підсумовуючи результати функціонування нового ринку, бачимо, що вартість електроенергії зросла більше, ніж очікувалось. За прогнозами уряду струм, мав подорожчати не більше як на 5%. Насправді ціни на електрику зросли на третину. Це відчули як бізнес, так і населення. Причинами суттєвого подорожчання енергії є слабка конкуренція серед виробників та штучно створений ними дефіцит електрики. Із позитивних досягнень підприємців на шляху вдосконалення новой систему ринку можна назвати зниження тарифу на передачу струму.

Попередні новини
Замовити

Якщо Ви бажаєте зробити попередні розрахунки ефективності співпраці, будь ласка заповніть та надішліть форму. Наші спеціалісти зв'яжуться з Вами найближчим часом. Дякуємо.

Повідомлення надіслано
*
Ім'я
*
Телефон
*
Поле обов'язковe