Ключові тренди електроенергетики інформаційної епохи

Доки український ринок електроенергії знаходиться у перехідному стані, у світі назріває чергова енергетична революція. Науковці провідних держав інтенсивно шукають нові енергоносії, які б задовольнили постійно зростаюче споживання. На порядку денному стоять проблеми зберігання та транспортування енергії, а також її економного витрачання у первинному та перетвореному стані. Вчені прагнуть зменшити використання не тільки корисних копалин, але й відновлювальних ресурсів: водної, сонячної, вітрової енергій. Повинна змінитися і сама конфігурація ринку. Енергетику необхідно децентралізувати, а споживача наблизити до виробника фізично.

Тренд 1: розумні мережі з розподіленою генерацією

Традиційна модель передбачає, що струм генерують великі електростанції, а далі він надходить до споживача по централізованій електричній мережі. Наявність єдиної національної інфраструктури, з одного боку, забезпечує відносно стабільне електропостачання, а з іншого, вимагає суттєвих затрат на обслуговування. Згідно трендової зараз ідеї розподіленої генерації, набагато вигідніше будувати малі електростанції поряд із споживачем. Підвищити ж безпеку постачання і зменшити технологічні втрати електроенергії дозволяє технологія “розумних мереж”.

Тренд 2: перехід до енергетичного прос’юмеризму

Реалізації концепції розподіленого виробітку сприяє швидкий розвиток альтернативної енергетики. Будь-який домовласник може встановити у себе в господарстві сонячні панелі або вітряк і стати прос’юмером – виробником та споживачем електроенергії одночасно. Будівництво сонячних електростанцій доцільне не тільки в житловому секторі, а й на підприємствах, де є великі пустуючі площі. Крім фотоелектричних та вітрових установок, попитом користуються біомасні станції та малі ГЕС.

Тренд 3: оптимізація виробничих витрат шляхом комбігенерації

До актуальних трендів належить і розвиток комбінованого виробітку. У нас поки що добре знайомі лише з когенераційними установками, що виробляють електроенергію та тепло. Але вигіднішою є тригенерація. Доповнення традиційної установки когенераційного типу абсорбційною бромистолітієвою холодильною машиною дозволяє виробляти струм, тепло та холод. Найпродвинутішими вважаються квадрогенераційні заводи. До таких, наприклад, належить підприємство “Кока-Кола” у Київській області. Установка виробляє електроенергію, тепло, холод та вуглекислий газ.

Тренд 4: секторальна інтеграція на базі технологій Power-to-X

Електричній енергетиці нового типу притаманна інтегрованість – проникнення у інші галузі. Найкраще сектори виробництва та споживання енергії поєднані у транспортній та хімічних сферах. Рішенням проблеми міжгалузевої взаємодії є технології перетворення, накопичення та реконверсії електроенергії – Power-to-X. Як це працює, добре видно на прикладі методу Power-to-Heat. За допомогою теплових насосів чи нагрівальних стрижнів струм перетворюють у тепло, яке використовують для забезпечення виробничих процесів на підприємствах або для обігріву будівель.

Тренд 5: зростання споживання електроенергії у побуті

Експерти прогнозують, що потреба людства в енергії тільки зростатиме. І це на тлі впровадження енергоефективних заходів! У розвиткових країнах обсяги споживання збільшуватимуться, перш за все, за рахунок житлового сектору. На постачання електроенергії побутовим клієнтам в Україні навіть зараз припадає 34%. І по мірі того, як струм дорожчатиме, домовласники змушені будуть раціональніше використовувати ресурс.

Отже, на зміну централізованим електричним мережам приходять “розумні”, а генерація стає розподіленою. Популярності набуває нова модель споживчої поведінки – прос’юмеризм. Вона передбачає синтез виробництва та споживання електроенергії. Виробляти лише струм більше не вигідно: на підприємствах все частіше встановлюють комбігенераційні установки. Поєднання виробництва та споживання у різних галузях стає можливим завдяки технологіям Power-to-X.

Попередні новини
Замовити

Якщо Ви бажаєте зробити попередні розрахунки ефективності співпраці, будь ласка заповніть та надішліть форму. Наші спеціалісти зв'яжуться з Вами найближчим часом. Дякуємо.

Повідомлення надіслано
*
Ім'я
*
Телефон
*
Поле обов'язковe