Інтеграція в ENTSO-E: очікування та перспективи

16 квітня парламент прийняв закон про сертифікацію оператора систем передачі електроенергії НЕК «Укренерго», тим самим забравши законодавчі перепони для синхронізації української енергосистеми з європейською (ENTSO-E).

Після вступу закону в силу, «Укренерго» має подати до Нацкомісії з регулювання енергетики документи для сертифікації. Рішення регулятора про сертифікацію, в свою чергу, буде направлено на схвалення Секретаріатом Європейського енергетичного співтовариства.

Сама синхронізація енергосистем запланована на 2023 рік. До цього часу українська сторона повинна виконати ряд зобов’язань – крім сертифікації оператора системи передач, передбачено спочатку тимчасове, а потім і повне від’єднання (включаючи демонтаж магістральних ліній електропередач) від енергосистем Російської Федерації і Республіки Білорусь.

Хто виграє, а хто програє

Опитані експерти сходяться на думці, що серед вигодонабувачів об’єднання енергосистем України і континентальної Європи майже напевно виявиться НАЕК «Енергоатом» – українська атомна електроенергія є цілком привабливим ресурсом для європейських трейдерів.

Швидше за все, ми будемо імпортувати електроенергію з Європи в пікові години споживання і експортувати досить дешеву для Європи атомну електроенергію базового навантаження протягом доби. Проблема української генерації в тому, що є велика базова потужність – енергосистема генерує велику кількість електроенергії, проте вона не в змозі істотно змінювати потужність протягом доби. Бракує високоманеврових потужностей.

Існувала думка, що синхронізація енергосистем України і континентальної Європи є невигідною не тільки Росії з політичних міркувань, і Білорусі, яка в пікові періоди надає Україні додаткові послуги. Проти синхронізації виступає також лобі теплової генерації Польщі.

Однак, експерти стверджують, що це не так – енергія, яка генерується польськими тепловими електростанціями в більшій мірі використовується на балансує ринку і ринку допоміжних послуг. В Україні, в свою чергу, навпаки, існує брак балансують потужностей і відсутність ринку допоміжних послуг як такого, адже учасники енергетичного ринку вважають, що це не вигідно.

Попередні новини
Замовити

Якщо Ви бажаєте зробити попередні розрахунки ефективності співпраці, будь ласка заповніть та надішліть форму. Наші спеціалісти зв'яжуться з Вами найближчим часом. Дякуємо.

Повідомлення надіслано
*
Ім'я
*
Телефон
*
Поле обов'язковe