Чи вигідно встановлювати сонячну електростанцію дома

Станом на березень 2020 року 22 тисячі українських родин перейшли на електроспоживання від енергії сонця. За підрахунками агенції Держенергоефективності інвестиції у домашню сонячну енергетику склали 450 млн євро. Загальна потужність приватних побутових фотоелектричних установок перевищила 553 МВт. Лідерами за кількістю встановлених СЕС є Дніпропетровська, Тернопільська, Київська області. Чому українці все частіше облаштовують сонячні станції у господарствах? Та як обрати ефективне PV обладнання для домівки?

Різні завдання – різні сонячні електростанції

Є станції, що генерують струм лише для власних потреб господарства. Вони називаються автономними і працюють на базі інвертора off-grid, сонячних панелей та акумуляторних батарей. Установки, що забезпечують незалежне електропостачання, рекомендовано встановлювати там, де відсутні лінії електропередач або прокладання їх вважається проблемним. До таких об’єктів належать мисливські та пастуші будиночки, гірські, морські, острівні бази відпочинку, автозаправні комплекси та ферми у віддаленій місцевості.

Головний недолік автономної сонячної електростанції – великий строк окупності. Але цієї вади позбавлені установки з підключенням до центральної електромережі. Мережеві СЕС складаються з сонячних модулів та інвертора, але типу on-grid. Нема в їх складі і АКБ: зайва генерація віддається до загальної мережі і звідти добирається у разі браку виробітку. Оформлення “зеленого” тарифу дозволяє домовласнику продавати лишки електроенергії та у такий спосіб компенсувати витрати на купівлю та монтаж обладнання. Строк окупності СЕС скорочується до 4-5 років.

Мінус мережевої станції заключається у тому, що вона працює лише синхронно з центральною мережею. У випадку пориву ліній електропередач будинок з сонячною електростанцією також буде знеструмлений. Якщо є потреба у системі автономного електропостачання, але з можливістю віддавати струм у загальну мережу, краще обирати гібридний інвертор. Він коштує як мережевий, але здатен взаємодіяти з АКБ, дизельним або бензиновим генератором, підходить для створення систем під “зелений” тариф.

А що з грошима? Скільки коштує СЕС?

Середня вартість сонячної станції “під ключ” – 600-700$ за кожен кіловат потужності. Приблизно у 40-50% від загальної суми обійдуться кремнієві панелі. Вони бувають монокристалічні та полікристалічні. Перші трохи дорожчі, але й продуктивніші. Дорого коштує і інвертор. Особливо мережевий або гібридний. Заплатити прийдеться за системи кріплень та захисту, доставку, монтаж і, якщо необхідно, оформлення “зеленого” тарифу.

Продуктивність установки залежить від багатьох факторів: рівня інсоляції в регіоні, орієнтації та кута нахилу панелей, ККД пристроїв, тощо. Виробіток може бути нижчим за очікуваний через локальне затінення, спеку. Для підвищення ефективності СЕС використовують оптимізатори потужності – крихітні модулі, що встановлюються на затінені панелі. Якщо сонячні батареї мають різну орієнтацію, краще підключити їх до багатотрекерного (МРРТ) інвертора.

Середній показник виробітку станції по країні складає 1200 кВт-год на рік на 1 кВт потужності. Тобто сонячна електростанція на 30 кВт вартістю 19,5 тис $ орієнтовно генеруватиме 36 тис. кВт-год. Для установок, що введені в експлуатацію у 2020 році, “зелений” тариф (без ПДВ) складає приблизно 14,3 американських центи за кВт-год. Частина генерації (10%) піде на власне споживання, зайвий струм – у мережу. Щорічний прибуток сягатиме приблизно 4,3 тис $. Отже, проект окупиться за 4,5 роки, а за весь строк служби (а це не менше 25 років) СЕС принесе 90,5 тис $.

Отже, будівництво сонячної електростанції вигідне лише за умови оформлення “зеленого” тарифу. Щоб не тільки споживати, а й продавати електроенергію необхідно обирати мережеву або гібридну систему. Найбільша домашня СЕС (на 30 кВт) коштує близько 19,5 тис $, окупається за 4-5 років.

Попередні новини
Замовити

Якщо Ви бажаєте зробити попередні розрахунки ефективності співпраці, будь ласка заповніть та надішліть форму. Наші спеціалісти зв'яжуться з Вами найближчим часом. Дякуємо.

Повідомлення надіслано
*
Ім'я
*
Телефон
*
Поле обов'язковe