Чи подорожчає в Україні електроенергія?

Незабаром тарифи на електрику для українців виростуть. Це пов`язано з новим етапом реформування енергоринку. Ще чотири роки тому уряд планував, згідно європейським стандартам, вирівняти ціни на електроенергію для промисловості та населення. Але, як завжди, не вистачило політичної волі. Ринок електричної енергії, що функціонує з липня 2019 року, залишається керованим. А доки існують державні регулятори, нема справжньої конкуренції, а саме вона сприяє зниженню цін.

Зараз побутові споживачі отримують електрику за фіксованими соціальними цінами від компаній універсальних послуг. 90% струму електропостачальники закуповують у «Укргідроенерго» та «Енергоатом». Це державні підприємства зі спецобов`язками: вони генерують найдешевшу енергію і продають її за цінами, що регулюються урядовими постановами. За підрахунками експертів, різниця між закупівельною та відпускною цінами у цій схемі складає близько 40 млрд гривень. Ще 20 млрд державі необхідно сплачувати виробникам електрики з відновлювальних джерел енергії у якості «зеленого» тарифу. Компенсація коштів відбувається за рахунок «Укренерго» шляхом закладення їх у базовий тариф оператора системи передачі.

Необхідність відмінити перехресне субсидіювання визнають всі. Тому в медіа все частіше лунають заяви чиновників та експертів, що готують населення до підвищення тарифів. Нещодавно про подорожчання електрики для побутових споживачів в короткостроковій перспективі заговорив і Валерій Тарасюк. Новий голова НКРЕКП наголосив, що завищенні ціни на товари є наслідком низьких тарифів для населення.

“Це самообман, що ми платимо низький тариф на електроенергію. Ми його платимо в ціні товару: ми платимо низький тариф, за нас його платить хлібозавод, що закладає ціну в хліб. Ми купуємо хліб за завищеною ціною, а хлібозавод ще й втрачає конкурентоспроможність – і це ланцюгова реакція”.

Що буде після відміни перехресного субсидіювання? Непобутові споживачі з приєднаною потужністю до 50 кВт (а до кінця 2020 року до 150 кВт) зараз прирівнюються до населення і є клієнтами компаній універсальних послуг. Згідно прогнозів Дмитра Маруніча та Юрія Корольчука, в умовах вільних цін електроенергія для малого бізнесу подорожчає на 28-32%. Як наслідок, ціни на їх товари та послуги зростуть втричі. Але надалі під впливом ринкових чинників вартість електрики зменшиться.

Нормально розвиватися ринку заважають не лише спеціальні соціальні обов`язки, накладені на виробників і постачальників ресурсу. І населення, і підприємства накопичують борги. Через завищену вартість струму величезні збитки несуть об`єкти теплової генерації. Заборгованість вже складає 1,5 млрд гривень. У вересні, щоб зупинити стрімке подорожчання електроенергії для підприємств, Верховна Рада прийняла закон, що відновлює закупівлю закордонного струму за двосторонніми договорами. Нібито мова йшла про поставки з Білорусі, а насправді збільшився російський імпорт.

Отже, правила гри на ринку електричної енергії недосконалі. Але виправляти вади слід з розумом. Так, Геннадій Рябцев, директор НТЦ «Психея», пропонує починати не з підвищення цін на струм, а зі створення умов для відкритої і прозорої конкуренції. Єдині правила гри повинні діяти для всіх видів генерації енергії – від атомної до сонячної та вітряної енергетики. Без цього зняття обмежень призведе до зростання тарифів для населення у два рази. Бувший міністр ЖКГ Олексій Кучеренко вважає, що ринок залишатиметься неробочим, допоки не будуть чітко визначені функції державного регулювання та антимонопольного законодавства, а також роль НКРЕКП у цьому процесі.

Отже, перехресне субсидіювання та нерівні правила гри – основні чинники, що гальмують формування цивілізованого ринку електричної енергії. Якщо їх прибрати, тарифи на струм для населення, звичайно, зростуть до рівня цін для промисловості. Однак в довгостроковій перспективі такий крок, на думку експертів, призведе до здешевлення електроенергії в цілому.

Попередні новини
Замовити

Якщо Ви бажаєте зробити попередні розрахунки ефективності співпраці, будь ласка заповніть та надішліть форму. Наші спеціалісти зв'яжуться з Вами найближчим часом. Дякуємо.

Повідомлення надіслано
*
Ім'я
*
Телефон
*
Поле обов'язковe