6 фактів про український природний газ

Щорічно Україна споживає десятки мільярдів кубометрів природного газу. За даними “Укртрансгаз”, у 2019 році було використано 29,8 млрд куб. м. Існує думка, що це в основному імпорт. Але насправді власне блакитне паливо покриває потреби держави майже наполовину. Так, у минулому році було імпортовано 14,3 млрд куб. м (48%). А обсяг видобутку склав 20,7 млрд куб. м. Чого ще ми не знаємо про вітчизняну газовидобувну галузь? Нижче – цікава інформація про український газ.

1. В українських родовищах міститься до 1,3 трлн кубометрів газу

У надрах України, за підрахунками геологів, знаходиться 900-1300 млрд кубометрів природного газу. Але фізично видобути можна лише 425 млрд куб. м. Тобто якби ми споживали тільки власні ресурси, їх вистачило б на 20-22 роки. Більше половини покладів знаходиться занадто глибоко. На глибині менше 3 км залягає 27% доступних запасів, 3-4 км – 30%, 4-5 км – 21%, понад 5 км – 22%.

2. Найбільші газові родовища знаходяться на Харківщині і Полтавщині

Всього в Україні чотири сотні вуглеводневих родовищ. З них у промисловій розробці – 269. Природним газом багаті східні та південні області, Передкарпаття. У п’ятірку найбільших родовищ входить Шебелинське, Західнохрестищенське, Єфремівське, Мелехівське (Харківська область) та Яблунівське (Полтавська область). Слід зазначити, що на даний момент вони виснажені на 80-90%.

3. Провідний видобувник вітчизняного газу – ДП “Укргазвидобування”

70% від загального обсягу видобуває державне підприємство “Укргазвидобування”, яке входить до групи “Нафтогаз України”. У 2019 році видобуток компанії склав 14,9 млрд куб. м газу. З них 8,27 млрд кубометрів видобула філія “Шебелинкагазвидобування”, 5,87 млрд кубометрів – “Полтавагазвидобування”, 0,75 млрд кубометрів – “Львівгазвидобування”. Приватні виробники, що працюють переважно на нових родовищах, видобули 4,6 млрд кубометрів. Видобуток газу найбільшою національною нафтовидобувною компанією “Укрнафта” склав 1,2 млрд кубометрів. Родовище Стрілкове розробляє “Чорноморнафтогаз”. Отримані обсяги (1 млн куб. м) йдуть на забезпечення Генічеська Херсонської області.

4. Видобувати газ дорого через виснаження родовищ і велику глибину залягання

Поклади залягають нерівномірно, більшість – дуже глибоко. Розробці нового родовища передують підготовчі роботи вартістю мільярди доларів: дослідження, сейсмічна розвідка та пошук бурінням. Гіпотетично налагодити видобуток можна лише на детально і попередньо розвіданій місцевості, ділянках складної геологічної будови. Але існують і так звані “перспективні запаси”. Вони належать до слабо досліджених і позиціонуються як резерв.

5. Собівартість видобутку українського газу досягає 250 доларів за тисячу кубометрів

У жовтні 2018 року голова “Укргазвидобування” заявив в інтерв’ю, що повний цикл видобутку його компанії обходиться у 180-250 доларів за тисячу кубометрів. Зараз ця сума еквівалентна 4,2-5,8 тис. гривень. Враховуючи, що старі родовища виснажені, державному підприємству доводиться дуже багато інвестувати у розвідку та буріння. Але у приватних компаній, що розробляють родовища у Дніпровсько-Донецькій западині, собівартість робіт майже та сама – 185-225 доларів. За підрахунками експерта з енергетичних питань Геннадія Кобаля, мінімальна вартість видобутку українського газу складає 100 доларів 1 тис. куб. м.

6. Український газ йде на потреби населення та теплозабезпечуючих компаній

Блакитне паливо власного видобутку направляється на забезпечення населення. На виконання ПСО (покладених спеціальних обов’язків) для покриття потреб побутових споживачів “Нафтогаз” у 2019 році поставив 15,4 млрд кубометрів. На постачання природного газу виробникам тепла пішло ще 5,9 млрд кубометрів. Взагалі ж попит порівняно з 2018 роком скоротився на 20-25%. Причина тому – тепла зима. За останній рік зменшився і видобуток газу – на 1,4%.

Попередні новини
Замовити

Якщо Ви бажаєте зробити попередні розрахунки ефективності співпраці, будь ласка заповніть та надішліть форму. Наші спеціалісти зв'яжуться з Вами найближчим часом. Дякуємо.

Повідомлення надіслано
*
Ім'я
*
Телефон
*
Поле обов'язковe